מתי הזיכרון בוגד? כל מה שצריך לדעת על הזיכרון שלנו ומתי הוא מתחיל לבגוד בנו
באדיבות טלפארמה, בית המרקחת המקוון

מוח האדם אוסף מידע באופן תמידי, מעבד ומאחסן אותו אך לעיתים אנו חווים בעיות זיכרון כלומר, שכחה. ישנם גורמים רבים המשפיעים על ניסיון השליפה של מידע מהמוח ופוגעים בשגרתו הטבעית של האדם, כמו מתח נפשי, אורח חיים דכאוני וכדומה. בעיות זיכרון רבות מתבטאות בקושי לזכור אירוע או מידע. יאן גרינברג, מומחה הטבע של טלפארמה, בית המרקחת המקוון יסביר את כל מה שצריך לדעת על הזיכרון שלנו ואילו ויטמינים יעזרו לנו לשפר אותו.
היכולת לזכור אצל בני אדם מהווה את אחת התכונות החשובות ביותר להישרדות וללמידה. לזיכרון יכולות רבות להשפיע על ההסתגלות, על היכולת לפתור בעיות ועל תהליכי קבלת ההחלטות אשר מנחים את האדם. ישנם מספר סוגי זיכרון: זיכרון מיידי- מידע שנשכח יחסית מהר, זיכרון לטווח הקצר- המידע נשמר עד דקות בודדות, זיכרון לטווח הארוך- שמירת המידע במשך שנים וזיכרון גמיש- מידע הנשמר בדיוק למשך הזמן הדרוש ולאחר מכן נמחק (כמו שעת ההגעה של האוטובוס לתחנה).
תהליך הזיכרון מורכב משלושה שלבים: הראשון הוא הלמידה. יכולת הלמידה של בני האדם קשורה לריכוז שלהם ותחושת מתח, לחץ וחוסר שינה עלולים לפגוע ביכולות הלמידה, ובתהליך הזיכרון. השלב השני הוא שלב האחסון אשר נוטה להיפגע משינויים בחלקים הצדדיים של המוח. לדוגמא- במחלות בהם חלקים אלו של המוח פגועים כמו אלצהיימר, אין אפשרות לשמור מידע. השלב האחרון הוא שלב השליפה, בו הבעיה היא לא באחסון המידע אלא בהפרעות בשליפת מידע מהזיכרון. בעיות בשלב השליפה אופייניות בדרך כלל בתהליכי ההזדקנות או בסוגי מחלות מוח ספציפיים. לעיתים, הפרט נוטה להיזכר בדבר ה"נשכח" על ידי קשר אסוציאטיבי או על ידי רמזים אך במקרים רבים אחרים והמוח משתדל ל"מחוק" את המידע השלילי על מנת להגן עלינו מפני הרגשות השליליים.
הסיבות להיווצרות בעיות הזיכרון
חרדות, מתחים, דיכאון ולחצים הם חלק מהסיבות לבעיות בזיכרון כיוון שבמצבים אלו המוח מנסה להתמקד בפתרון הבעיה המטרידה ולכן נוצר חוסר ריכוז ושכחה. כמו כן, גם התמכרות לחומרים הפוגעים בתפקוד הגוף (תרופות, סמים ואלכוהול) עלולים להאט את תהליך החשיבה וההבנה של העולם מסביב, לדוגמא: צריכת ניקוטין יוצרת פגיעה בכלי הדם העלולה לגרום להפרעה בזיכרון לטווח קצר.
בנוסף, עייפות כרונית, חוסר שינה וחוסר בויטמינים (כמו חומצה פולית או ניקוטינית) מהווים גורמים מרכזיים לבעיות זיכרון.
יתרה מזאת, ישנן מחלות גופניות של מערכת העצבים אשר פוגעות ביכולות הזיכרון של האדם כמו מחלטת האלצהיימר, טרשת נפוצה, פרקינסון, אפילפסיה, שבץ מוחי וכדומה. מחלות הקשורות למערכת הלב, מערכת הדם ותפקוד בלוטת התריס יכולות גם הן לגרום לבעיות בזיכרון.

כך תזהו את הבעיה:

הסימפטומים לבעיות בזיכרון הם:
• קושי להסתדר במרחבים או באזורים לא מוכרים.
• קושי בזכירת שמות וזיהוי פנים של אנשים מוכרים.
• במהלך שיחה, קושי למצוא את המילה הנכונה ושכחה של שמות החפצים.
• שיכחה מיידית של סרט שנצפה או ספר אשר נקרא זמן קצר לפני.
• הבעת חוסר עניין בנושאים שהיו חשובים בעבר.
• הפסקת קריאה או הפסקת צפיה בסרטים באמצע.
• חוסר רצון לפגוש אנשים.
• קשיי ריכוז.
• קושי בספירת כסף.
• הסביבה מעידה על בעיית זיכרון.

קיום של שלושה ומעלה מהסימפטומים עלול להצביע על הפרעות בזיכרון. כאשר אחד מהסימפטומים משפיע ומפריע על התפקוד התקין בשגרה - מומלץ לפנות לרופא לבירור המצב ולא להמתין. גילוי מוקדם של הבעיה מגדיל את הסיכוי לעצור את ההתדרדרות ולשפר את המצב הקיים.
ויטמינים לשיפור הזיכרון
סוגי הויטמינים החשובים לתפקוד המוח הם ויטמינים מקבוצת B המשפיעים על הזיכרון והחשיבה. כמו כן, ויטמינים אלו תומכים בתפקוד מערכת העצבים ויכולים לסייע בהגנה מפני הזדקנות מוקדמת ומפני פעילות פוגענית של הרדיקלים החופשיים. מחסור בויטמינים אלו מעכב את תהליך ייצור הנוירוטרנסמיטרים האחראיים על הולכת האיתות העצבי.


תיאמין (B1)
נוכחות של תיאמין בגוף משפיעה על התפקוד הקוגניטיבי של המוח ועל יכולתו לאחסן מידע.
התסמינים של מחסור ב-B1:
אובדן זיכרון, עייפות פיזית ונפשית גבוהה, קשיי הימצאות במרחב, בכי, דאגה, עצבנות ללא סיבה, נדודי שינה ודיכאון.
המקורות של :B1 תהליך הבישול הורס את הוויטמין B1 ולכן רצוי להעדיף פירות וירקות טריים. בנוסף, ניתן לצרוך את הויטמין גם במוצרים כמו: דגנים (שיבולת שועל, כוסמת), אגוזים, אפונה, בשר, דגים וביצים.

ריבופלבין (B2)
צריכת ריבופלבין נדרשת במיוחד כאשר אנו חווים מצבי לחץ פיזיים ונפשיים כיוון שהויטמין אחראי על אספקת האנרגיה בגוף.
התסמינים של מחסור ב- B2: אטיות וקשיי חשיבה, ירידה בתיאבון ובמשקל, רצון לנמנום בשעות היום, כאבי ראש וחולשה כללית.
המקורות של B2 : בשר ומוצרי חלב (לצמחונים מומלץ לבדוק את רמת ריבופלבין).

ניאצין (B3) חומצה ניקוטינית
הניאצין (B3 או PP) מעורר את פעילות המוח, לוקח חלק פעיל בהפקת אנרגיה בתאי העצב וכן תורם לשיפור הזיכרון.
התסמינים של מחסור ב- B3: בעיות זיכרון, קשיי ריכוז, עייפות מתמדת.
המקורות של B3: כבד, אגוזים, שמרים, מוצרי חלב*, חלמון ביצה, דגים, עוף, שעועית, כוסמת וירקות ירוקים.
*במוצרי חלב ויטמין זה נשמר באופן יחסי גם בחימום.

ויטמין B5
ויטמין המשמש לשיפור וייעול הזיכרון לטווח הארוך. B5 מעורב בהעברת דחפים עצביים בין הנוירונים במוח ואחראי על שמירת מידע לטווח ארוך. בנוסף, הויטמין מייצר חומרים המגנים על המוח מפני ההשפעות של ניקוטין ואלכוהול.
תסמינים של מחסור B5: הפרעות זיכרון לטווח ארוך, הפרעות שינה, עייפות, דיכאון.
המקורות של B5: חשוב לציין שויטמין זה רגיש בחימום. הוא נמצא בכבד, ביצים, חלב, דגים, כוסמת, אפונה, כרוב ואגוזי לוז.

פירידוקסין (B6),
B6 משפר את הפעילות הקוגניטיבית ומגן מפני הרעלת אלכוהול וניקוטין.
התסמינים של מחסור ב- B6: תגובה וחשיבה איטית, חרדה, חלומות רעים, עצבנות יתר ודיכאון.
המקורות של B6 : למרות שהגוף מייצר B6 באופן טבעי, התזונה היומית אמורה לכלול מזונות כמו: כרוב, תירס, אגוזי מלך, שעועית, אורז, בננות, ביצים, כבד ומוצרי חלב.

חומצה פולית (B9)
חומצה פולית קשורה למהירות החשיבה וליציבות הזיכרון.
התסמינים של מחסור בחומצה פולית: הפרעות זיכרון, אנמיה, עייפות, פחדים, נדודי שינה ואדישות.
המקורות של החומצה הפולית: עישון ואלכוהול גורמים למחסור בחומצה זו. החומצה נמצאת בחלב, גבינה, דלעת, פטריות, אגוזים, בשר כבש ובקר, משמש, קטניות, דגנים. האידיאל לצריכת חומצה זו היא אכילת פירות בצורתם הגולמית: תפוזים, בננות, גזר, תמרים, כרוב.
ויטמין B12
הויטמין לוקח חלק בתהליך המעבר בין עוררות הגוף לרגיעה ושינה. במהלך השינה מתקיים תהליך העברת מידע מהזיכרון הקצר לזיכרון לטווח הארוך.
התסמינים של מחסור ב- B12 : בלבול במחשבה, דמנציה, דיכאון, צלצולים באוזניים, עצבנות, סחרחורת, עייפות כרונית, הרדמות במשך היום, הפרעות זיכרון וליקוי ראייה.
המקורות של B12: ויטמין B12 לא יכול להגיע לאיברי מטרה ולהיספג ללא חלבון ייחודי המיוצר בקיבה (IF – INTRINSIC FACTOR), כך שהפרעות בתפקוד קיבה עלולות לגרום לחוסר בוויטמין . המקורות לויטמין הם בשר עוף, גבינה, חלב, צדפות, בשר בקר ואצות.

ויטמינים חשובים נוספים

חומצה אסקורבית (ויטמין C) -נוגד חמצון ומגן על הגוף מפני עומס נפשי ופיזי. מצוין בשילוב עם ויטמיני B. המקורות לויטמין C: פרי הדר, כרוב, תפוחים, קיווי, משמשים, גמבה, עגבניות ותותים.

ויטמין D –מגן על המוח מפני טרשת נפוצה. ייצור ויטמין D בגוף נוצר כתוצאה מחשיפה לשמש. המקורות לויטמין D: חמאה, ביצים, שמן דגים, פטרוזיליה, חלמון ביצה ומוצרי חלב.

ויטמין E- תורם לחיזוק דפנות הנימים. המקורות לויטמין E - שמן צמחי, שעועית, אגוזים, ביצים, חלב, שיבולת שועל וכבד.

הכותב הוא יאן גירנברג, מומחה לתחום הטבע בחברת טלפארמה, בית המרקחת המקוון המוביל בישראל.

למידע נוסף באתר טלפארמה: www.telepharma.co.il
או במוקד הטלפוני 1-800-61-62-63
טלפארמה- בית המרקחת המקוון המוביל בישראל לשיווק תרופות, ציוד רפואי ומוצרי פארם, המספקת עד לבית הלקוח את כל המוצרים הדרושים לכל המשפחה וגם לגיל השלישי כולל תרופות במרשם, עזרי בטיחות, מוצרי קוסמטיקה ואיפור, ויטמנים, תוספי תזונה, מוצרי ספיגה, תוספי מזון, ציוד רפואי ביתי ועוד. לטלפארמה מערך הפצה של 25 רכבים המפיצים את המוצרים בתוך 36 שעות ברוב חלקי הארץ.