מרפאת כאב

מרפאות כאב הן מרפאות די מוכרות כיום אולם לא היו כל כך נפוצות בעבר. לקח לרופאים ולאנשי המקצוע זמן רב כדי להכיר בכך שיש כאב שאינו מקבל מענה על ידי משככי כאבים, ויש בעיות רפואיות או נפשיות שגורמות לכאב שהם כאנשי מקצוע אינם יכולים לטפל בו, אלא חובה להפעיל שיטות נוספות כדי לנסות להתמודד אתו והשיטה הטובה ביותר היא באמצעות מרפאת כאב. כמו כן, התברר שבמקרים רבים, כאשר אנשים מקבלים הכרה בכך שהכאב שלהם אינו מדומיין אלא אמיתי למרות שאינו נובע ממקור שמוסבר על ידי אנשי הרפואה, עדיין יש הכרח וצורך לטפל בו. אם משום שהוא משבש חיים ושגרה, אם משום שהמשק מפסיד ימי עבודה ומשלם על כך בנזקים שונים שנגרמים למקומות עבודה ולתשלומי נכות שונים, ואם משום שהפתרון של הכאב נחשב לחלק מהרווחה ואיכות החיים שמגיעה כיום לכולם.

הכאב הוא ממשי, לא משנה מאיזו סיבה

המהפך הרעיוני שכאב עבר מתלונה שכיחה שיש לחיות עמה ככאב כרוני או ככאב פנטום או כתלונה קנטרנית שאין להתייחס אליה ברצינות לבעיה שחובה לפתור, הוא זה שעומד בבסיסן של מרפאות הכאב שנפתחו בכל קופות החולים ובבתי חולים שמכבדים את עצמם. השיטות השונות שמשתמשים בהן כיום כדי להגיע למענה ההולם ביותר לכל מטופל מגוונות ויכולות לנוע משיטות שעושות שימוש בתרופות ועד שיטות קוגניטיביות, נפשיות ואלטרנטיביות שאינן פולשניות. המשותף לכל השיטות הוא שהן הוכיחו עצמן כיעילות במידה רבה, אך הן אינן מתאימות לכל מטופל ולכן בוחנים את כולן מתוך כבוד בסיסי לתחושות הסובייקטיביות של המטופל. השיפוטיות אינה קיימת במרפאות הכאב וכל תלונה על כאב מקבלת את היחס הראוי לה ואת המענה המתאים לפי נתוני המטופל ובעייתו.

מרפאות כאב שעובדות עם הרופאים

ישנן סיבות שונות לכאבים של האנשים, ולכן, כאשר טיפול רפואי בבעיה מסוימת מגיע למיצויו מבלי שנתן מענה לכאב, או כאשר הכאב עצמו הופך למעין מחלה או בעיה רפואית, או כאשר ברור שהתמשכותו של טיפול תהיה כרוכה בכאבים, הצוותים הרפואיים מקבלים בהבנה את הצורך בהפניה למרפאת כאב כדי למצוא שיטת טיפול שתוכל להקל על הכאבים המתלווים לטיפול, כמו במחלת הסרטן, לדוגמה, או כאשר אין דרך לשנות את המצב הרפואי אלא להתמודד עם כאב כרוני כמו בעיות גב שנובעות מנזק בלתי הפיך, כמו פריצות דיסק, למשל.

שיטות הטיפול בכאב

הטיפול בכאב מיועד לשיכוכו או הפחתות ולצורך כך ישתמשו בשיטה המתאימה לאחר אבחון מדויק. זה יכול להיות כאב אקוטי, כאב כרוני עמום או עז, שילוב של שניהם בהתקפים כמו מיגרנות, וכמובן שהכאב מטופל גם לפי המקום שבו הוא מופיע. הטיפולים יכולים להיות תרופתיים בדרגות חוזק שונות, טיפול פולשני כמו זריקות או הכנסת מתקן המזריק את המינון המתאים, טיפולים כמו עיסויים, פיזיותרפיה, טיפול נפשי או ביופידבק, או רפואה אלטרנטיבית כמו דיקור ושיאצו, או רפלקסולוגיה.